تاریخچه گروه

 

گروه رادیولوژی در سال 1356 در مرکز پزشکی شاهنشاهی ایران تاسیس گردید و یکی از سه گروه اصلی در حوزه رشته پیراپزشکی قرار گرفت . فعالیت آموزشی این گروه با تعداد ده دانشجو آغاز گردید و از آن سال تا کنون تعداد بسیار زیادی دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی آموزش دیده و فارغ التحصیل گردیده اهند .

شایان ذکر است که گروه آموزشی رادیولوژی در دانشگاه علوم پزشکی ایران بعنوان قطب آموزشی این رشته در کشور مطرح بوده و طی سالیان متمادی تا کنون رتبه اول کشور را در رتبه بندی دانشگاه ها داشته است و فارغ التحصیلان این گروه غالباٌ جزء پذیرفته شدگان مقاطع تحصیلی بالا بوده اند .

گروه رادیولوژی تنها مجموعه آموزشی در کشور که دارای اطاق رادیوگرافی فعال جهت آموزش مستقیم دانشجویان تحت نظر اعضاء هیئت علمی و کارشناسان این رشته می باشد .

گروه رادیولوژی از سال 1390 با پذیرش کارشناسی ارشد رادیوبیولوژی و حفاظت پرتوی به عنوان گروه علوم پرتوی تغییر نام داد و با جذب تعداد بالای دانشجویان با رتبه بالای کنکور ورودی پروژه های تحقیقاتی بسیاری را در دست انجام دارد که ثمره آن مقالات متعددی در پایگاه ISIمی باشد و بعنوان قطب تحقیقات درمان سرطان در زمینه رادیوتراپی هدفمند در کشور مطرح است .

 

معرفی رشته

 

رشته تکنولوژی رادیولوژی

رشته تکنولوژی رادیولوژی از سال 1351 در فهرست رشته های مصوب دانشگاهی قرار گرفت و از سال 1356 در مرکز پزشکی شاهنشاهی سابق که بعدها به مرکز پزشکی ایران تغییر نام داد ، شروع به تربیت نیروی تکنسین رادیولوژی نمود . پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و آغاز به کار دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1364 ، گروه تکنولوژی رادیولوژی به همت استاد مرحوم آقای وانیک انجرقلی و آقای دکتر علی اکبر شرفی از همان بدو تاسیس به قطب اصلی آموزش برای علاقمندان این رشته تحصیلی تبدیل شد و این امر کماکان ادامه دارد .
این گروه از سال 1392 در مقاطع تحصیلی کارشناسی پیوسته تکنولوژی رادیولوژی ، کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی رادیولوژی و کارشناسی ارشد رادیوبیولوژی ، اقدام به جذب دانشجو نموده است

 

 

  • کارشناسی رادیولوژی

هدف از آموزش در دوره کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی تامین نیروی انسانی لازم جهت انجام تکنیکهای پیشرفته تخصصی تصویربرداری در حد کارشناسی می باشد.
دانش آموختگان این دوره قادر خواهند بود با رعایت دقیق نکات علمی و اصول حفاظت در برابر اشعه ، کلیه روشهای گوناگون تصویربرداری و رادیوگرافی را برای بدست آوردن یک تصویر ایده آل بکار گیرند . همچنین کار با دستگاههای تصویربرداری پزشکی نظیر سیستم های دیجیتال ، MRI و CT جهت انجام تصویربرداریهای تخصصی از سیستمهای مختلف بدن ، از جمله وظایف یک کارشناس رادیولوژی است.

  • کارشناسی ارشد رادیوبیولوژی

هدف از رشته رادیوبیولوژی تربیت متخصصانی است که بتوانند در زمینه های حرفه ای مثل شناخت و کنترل اثرات بیولوژیکی پرتوها ، کنتر ل کار با منابع پرتوزا ، مراقبتهای فیزیک و بهداشتی کارکنان مراکز مربوطه و جلوگیری از احتمال وقوع حوادث پرتویی در آن مراکز فعالیت کنند .
دانش آموختگان این رشته باید قادر باشند علاوه بر پیشبرد دانش تئوری تاثیر پرتوها بر بافتهای زنده ، نیاز جامعه در امور کاربردی رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی را برطرف سازند
.

 

 

 

برنامه های استراتژیک

 

برنامه های آتی گروه علوم پرتوی
 

راه اندازی مرکز تحقیقات علوم سلولی – پرتوی در گروه علوم پرتوی که مراحل انجام شده شامل موارد ذیل است :

تعیین محل و دستگاههای لازم جهت ایجاد مرکز

ارائه اساسنامه و کمیته علمی مرکز

طرح درشورای پژوهشی دانشگاه

طرح در شورای دانشگاه

که موارد فوق طی شده و موافقت دانشگاه با ایجاد مرکز فوق به وزارت متبوع اعلام گردید .

جذب دانشجویان مقطع Ph.D پژوهشی که امکانات و ارتباطات لازم از  جمله ایجاد هماهنگی با دیگر مراکز تحقیقاتی دانشگاه انجام شده است که امیدواریم در سال تحصیلی 94-93 موفق به جذب دانشجویان فوق الذکر شویم .

توسعه امکانات و تجهیزات در اطاق کشت و دیگر آزمایشگاههای گروه جهت ایجاد تنوع در پروپوزال های تحقیقاتی

تبدیل گروه به قطب مطالعات در زمینهء علوم پرتوی با توجه به گذشته پژوهشی و علمی گروه در سالهای گذشته و تمرکز بر روی تحقیقات در زمینه درمان تومورهای مغزی با روش رادیوتراپی هدفمند

جذب اعضاء هیئت علمی جدید و سازمان دهی آنها در زمینه های مختلف تحقیقات علوم پرتوی و ایجاد لاین های مشخص پژوهشی به نحوی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی در بدو ورود سیر پژوهشی خود را مشخص و از ترم اول نسبت به انجام آن اقدام نمایند .

راه اندازی کارشناسی ارشد رشته Imaging که در زمان ادغام مقدمات آن چیده شد و گروه آمادگی ایجاد آن را دارد .

برنامه ریزی و همکاری با بورد فیزیک پزشکی برای ایجاد مقطع Ph.D رشته رادیوبیولوژی . خاطرنشان می سازد که اینجانب چهارسال است که در کمیته رادیوبیولوژی بورد فیزیک پزشکی در جهت برنامه ریزی فعالیت دارم که چنانچه امکان ورود به بورد فراهم شود زمینه ایجاد مقطع بالاتر در رشته فوق الذکر عملی تر خواهد بود .

تعریف پروپوزال های میان رشته ه ای با دیگر گروههای علمی دانشکده جهت ایجاد تبادلات علمی و افزایش سرانه مقالات علمی دانشکده در مرکز تحقیقات علوم سلولی پرتوی

تقویت آموزش عملی دانشجویان کارشناسی در داخل گروه با توجه به وجود دستگاه رادیوگرافی تحت نظر مستقیم کارشناسان ( که متاسفانه در بیمارستانهای آموزشی تقریبا غیرممکن است ) لازم به ذکر است این آموزش برای دانشجویان دوره قبلی انجام شده و تاثیر بسیار مثبتی بر نحوه یادگیری آنان داشته است .

ایجاد درآمدزایی برای گروه با توجه به استقرار دفتر فیزیک بهداشت کل دانشگاه در دانشکده پیراپزشکی و تقویت بنیه مالی و ایجاد مشارکت و استفاده از دانشجویان مقاطع مختلف جهت آموزش عملی و بکارگیری آنان برای ایجاد کارآفرینی و کسب درآمد دانشجویان .

 

امکانات و آزمایشگاههای گروه

 

 - آزمایشگاه کشت سلول مجهز

- آزمایشگاه دوزیمتری مجهز به دستگاه TLD Reader و دستگاه گاما اسپکترومتر

- آزمایشگاه کنترل کیفی شامل دستگاه ها و ابزار اندازه گیری میزان تشعشع و ارزیابی کیفیت تصویر

- آزمایشگاه مرکز تحققات سلولی و مولکولی بصورت لینک با گروه